Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Post your bento for the monthly theme, and come back to vote in the poll to decide on the best! Winners receive a bento-related prize.

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby craftscout » Wed Mar 25, 2009 10:31 am


All 3 lunches shown (DD's in back, closed; Boogie's in front left; and mine showing inside of roll on right). Each lunch contains:

$0.37 Egg salad surprise rolls (roll $0.14, 2 eggs $0.11, celery $0.05, mayo $0.03, seasonings $0.05 estimated)
$0.15 Sauteed asparagus
$0.20 Roasted purple potatoes
$0.19 Strawberries

$0.91 total for each lunch
crafty mom to DD 7yo and Boogie Boy 2.5yo

craftscout
 
Posts: 65
Joined: Tue Feb 24, 2009 6:03 am
Location: Houston suburbs, TX

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby Kyoki » Wed Mar 25, 2009 12:27 pm



Pardon the blurry pic- my camera batteries died and I had to take this with my phone.

Salad: Broccoli and peppers (Broccoli: 1¢; pepper: 1¢)

Orange Wedge: < 1¢

Strawberry: 3¢

Chicken: 5¢

Rice: 4¢

Teriyaki Sauce: 3¢


Explanation: I bought the chicken at 79¢/lb, and used roughly an ounce. That’s 4.9¢, rounded to 5. The rice is 50lbs for $18 which is 36¢/lb, and I used roughly 2oz. That’s approximately 4¢. The broccoli, pepper, orange and strawberries were bought from a farmer’s market- broccoli was 28¢/lb, the orange was 35¢/lb, the peppers are 8/$1, and the strawberries were a dollar per box, with roughly 30 berries in each. With a quarter ounce each of pepper and broccoli, that comes to 2¢ of veggies. The orange came to 3¢, divided into quarters makes it less than a penny per wedge. The strawberry came to 3¢. The sauce was homemade with mirin and soy, both bought in bulk. The entire container came to under 3¢.

That makes my grand total come to 18¢ to fill a 120ml box. It’s not a grand luncheon, but it’s a nice snack. You can triple all the ingredients and make a nice lunch meal for 54¢, and double -that- make a good sized meal for a man for just over a dollar. It’s also nutritionally balanced- a carb, a veggie, a protein, a pair of fruits, and a seasoning. Mine comes to (roughly) 63 calories and 6g of carbs, and since it’s roasted chicken, the flavor is very rich and salt becomes unneccessary. I only added the sauce for color in the bottle… I didn’t use it when I ate the meal! So to triple that calorie count and you’ve got 126 calories and 18g of carbs, which means it’s good for all diets, including insulin resistant, diabetic, and low fat/low carb. No nutritional deficiencies!
Sakura Blossoms Spokane- a Japanese interest club for women
The Laughing Otter- bento stuff mixed in with other stuff!

Kyoki
 
Posts: 138
Joined: Sun Jan 11, 2009 2:46 am

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby craftscout » Wed Mar 25, 2009 12:55 pm

O.O

I wish I lived near your farmer's market!! :) Mine charges triple what the grocery store does, which is why I don't shop there each week.
crafty mom to DD 7yo and Boogie Boy 2.5yo

craftscout
 
Posts: 65
Joined: Tue Feb 24, 2009 6:03 am
Location: Houston suburbs, TX

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby Texasmomof4 » Wed Mar 25, 2009 3:54 pm

Kyoki, I wish my farmers market was as cheap as yours! I thought I was getting good deals there but WOW!!! Everyone's bento's look so good, yet makes me think I'm eating to much, he he! Good luck everyone! And Laura thank you again for the wonderful donation!
Mom of 4! DS 11, DS 9, DD 6, and DD 4.
http://texasmomof4.blogspot.com/
Visit me on flickr http://www.flickr.com/photos/30607953@N05/

Texasmomof4
 
Posts: 90
Joined: Thu Feb 12, 2009 12:00 pm
  • Website

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby hippie_mama » Wed Mar 25, 2009 9:23 pm

Image

Rice 10.2 oz @ $1.89/32 oz = $0.61
Cherry Tomatoes 1.9 oz @ $1.50/9.8 oz = $0.29
Cheddar Cheese 1 oz @ $0.99/8 oz = $0.12
Grapes 4.7 oz @ $1.59/16 oz = $0.47
Apples 3 oz @ $0.79/16 oz = $0.15
Carrots 1.8 oz @ $1.99/32 oz = $0.10
Egg 1 @ $1.28/12 = $0.11
Nori cut-outs = $0.05 (estimating...i don't remember how much the package cost)

Total: $1.90

It looks like a lot compared to the others, but i used a 1.6 L container, which holds plenty of food for a man that works overnight in a place with no snack machines, and no place open to buy food for miles. This is usually spread out over two "meals."

*have to add: the egg guy has a goatee like my hubby, lol. He thought it was funny.
RPGaming

hippie_mama
 
Posts: 115
Joined: Fri Feb 13, 2009 3:57 pm
Location: Missouri
  • Website

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby jewelmaker » Fri Mar 27, 2009 10:01 am



Here is my entry for the “how low can you go contest”. For me this contest isn’t about trying to make the cheepest bento in the contest, I probably couldn’t do that because I buy a lot of organic foods. I wanted to make a bento that was as inexpensive as I could but still balanced and pretty like a bento should be. I made a “make your own mini pizza” bento. This is my son’s favorite and most requested bento and happily one of the cheepest bentos I do.
Contents & cost
Organic Crackers $3.39 a box : 1 serving = 42c
Smoked Ham $3.79 pkg : 1slice = 38c
Cheddar Cheese 4.39 a pkg : 1 slice = 22c
Pizza Sauce (sm container under olives) 1.99 bottle : 1/4 oz = 4c
Sliced olives $.79 a can : 1/6 of can = 13c
Organic Carrot Stick Bundle : 1/4 carrot = 12c slice of mini bellpepper = 3c
Kiwi = free from friends tree
Organic Grapes 2.79 lb : 1 oz = 18c
Dried pineapple pieces 7.49 lb : 1 oz = 46c
Chocolate covered Raisins (under pineapple) 6.49 : 1 oz =40c

so the total cost for this bento is $2.26
jewelmaker
 
Posts: 13
Joined: Thu Jan 08, 2009 9:41 pm

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby gfbentomom » Fri Mar 27, 2009 11:11 am

Here's my submission of a BBQ meatball bento. Sorry, I don't know how to submit photos :oops:
http://www.flickr.com/photos/21012380@N08/3388769992/

Cost: $1 max.
beef:$2.49/lb., used not more than 1/4 lb. so 72 cents
corn: $1 for 16oz. bag, used about 2 tb., 2 cents
broccoli: $1.99 for 3 stalks, used 1 tiny piece, < 3 cents
waffle fries: $3 for 22 oz., used 3 oz., 22 cents
edamame $1 for a bag, < 2 cents
BBQ sauce was homemade < 1 cent
negligable amount for breadcrumbs, and seasoning in meatballs
Come visit me at Flickr for bentos that are always gluten-free for mom and kiddo, sometimes casein-free and now always lowcarb for mom.
http://www.flickr.com/photos/21012380@N08/
gfbentomom
 
Posts: 205
Joined: Thu Jan 08, 2009 9:10 am

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby Biggie » Fri Mar 27, 2009 11:12 am

Thanks for your entries, everyone! The contest is now closed for new submissions; I'll put together a poll for voting.
Lunch in a Box, speedy bento lunches (my profile's here)
Fluent in Japanese, mom to "Bug" (9)

Biggie
Site Admin
 
Posts: 688
Joined: Tue Jan 06, 2009 10:33 pm
Location: San Francisco, CA

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby Laura Bento » Fri Apr 03, 2009 5:44 am

when is the poll gonna be up?????
Houston mom of 1 yr old boy! I make bento lunches for hubs :)
http://flickr.com/photos/laurabento/
http://laurabento.livejournal.com/
Laura Bento
 
Posts: 51
Joined: Fri Feb 13, 2009 3:54 pm

Re: Bento of the Month Contest: Cost (3/09)

Postby veganf » Fri Apr 03, 2009 7:14 am

Just coming over wondering the same thing...and if the monthly contests will continue...
I've been trying to put together enough for a prize to donate as I find things...there's just not a lot of bento gear in my area!
mama to Ryan (6), AJ (5), Nate (2), Maia (1), all born at home. Kids vegan bento lunches: http://disposableaardvarksinc.blogspot.com/

veganf
 
Posts: 183
Joined: Thu Jan 08, 2009 12:03 pm
Location: MA, USA
  • Website

PreviousNext

Return to Bento of the Month Contest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest